MÚZEUMTÖRTÉNET
A Pirk János Múzeum alapítása és építése (2008 – 2023)
PIRK JÁNOS (1903-1989), Munkácsy díjas festőművész, Szentendre Város Díszpolgára, kétszeres Pro Urbe díjasa, számos szakmai és állami díj kitüntetettje, a XX századi magyar művészetés ezen belül a szentendrei festészet egyik kiemelkedő alkotója volt.
MŰVÉSZI PÁLYÁJA, mely 1919–1989-ig hetven évet ívelt át, a Nagybányai Művésztelepen indult, további állomásai Budapest, Róma, Párizs, Nagybánya, Gödöllő és Szentendre voltak.
Munkásságával neves művészettörténészek és kortárs művészek foglalkoztak.
Tóth Antal, a Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze, 2007-ben, például így írt róla:
„Más volt, de itt helyben a legnagyobbak közé tartozik, és talán a helyi relációkon túl, a XX. századi magyar festészet egyetemes történetében is...”
Deim Pál, Kossuth díjas festőművész, a Nemzet Művésze véleménye szerint:
„Pirk János páratlan életművet hagyott maga után, amit a család erőn felül gondoz.
Ez a drámai életmű csak a legnagyobbakhoz mérhető: Mednyánszky, Egry, Tornyay …
Németh Lajos, a közelmúlt legkiválóbb művészettörténésze azt mondta: Pirk akvarellben verhetetlen…
Barcsay visszaemlékezése szerint, Pirket már Nagybányán csodagyerekként mutogatták mesterei.
Supka Manna művészettörténész páratlan szeretettel kísérte figyelemmel festői és emberi nagyságát.
De fontos megemlíteni az Amszterdami Van Gogh Múzeum igazgatójának lelkesedését is, aki személyesen akarta megismerni Pirk Jánost, és gratulálni képeihez…
Csak a legjelentősebb művészi teljesítményt érdemes bemutatni. Pirk János életműve ilyen!”
A jeles művészettörténészek és kortárs művészek véleményére támaszkodva, a művész gyermekei elkötelezték magukat arra, hogy Pirk János művészeti hagyatékát, ezt az országos jelentőségű képzőművészeti értéket, – egységében, legalább keresztmetszetében megtartva, – az utókornak megőrizzék és közkinccsé tegyék.
Ezért, a Pirk János Múzeum, mint állandó kiállítóhely megvalósításának támogatását kérték Szentendre Város Önkormányzatától.
2008-ban Szentendre Város Önkormányzata Képviselőtestülete megszavazta a felújításra és bővítésre szoruló, romos, Szentendre, Bogdányi utcai épületegyüttes használatba adását, a leendő múzeum céljára.
A cél megvalósítása érdekében Pirk János gyermekei és Szentendre Város Önkormányzata létrehozták a Pirk János Múzeum Nonprofit Kft-t, mely közhasznú szervezet.
Az Önkormányzat használatba adta az ingatlant, a család pedig vállalta, hogy támogatások segítségével és saját erőből a Múzeum számára alkalmassá teszi: az önkormányzati tulajdonú, régi, rossz állapotú épületegyüttest, teljes felújítással és bővítéssel.
A munkálatok során, a rejtett hibák feltárulásakor azonban kiviláglott, hogy az épület sokkal rosszabb állapotú volt, mint ahogyan azt a szakvélemények az átvétel előtt jelezték.
Emiatt a beruházás többe került, és így időben is sokkal hosszabb ideig elhúzódott a tervezettnél. Lassította az építkezést, hogy a 2008-as gazdasági válság megnehezítette a szponzorok felkutatását, és a Múzeumalapító Pirk Ambrus, a cég első ügyvezető igazgatójának évekig tartó súlyos betegsége, majd bekövetkezett halála is súlyos csapást jelentett.
A tizenöt éven át tartó építkezés a szponzorok felkutatásával és a Pirk család társadalmi munkában végzett szervezőmunkájával és ügyvezetésével haladt előre, lépésről lépésre.
Cégek, intézmények, egyházak helyi képviselői, művészek, művészettörténészek, közéleti személyiségek, más magánemberek támogatták a Pirk János Múzeum létrehozásának ügyét.
Voltak, akik építőanyaggal vagy kedvezményes munkafelajánlással segítettek, mások pénzt ajánlottak fel az építkezéshez, vagy éppen kapcsolati tőkéjük igénybevételével, esetleg erkölcsi támogatásukkal járultak hozzá a Múzeum felépítéséhez.
A támogatók neveit, akik nélkül a Pirk János Múzeum nem jöhetett volna létre, a Múzeum belső falán elhelyezett tábla őrzi.
A Szentendre Város Önkormányzata által 2008-ban a múzeum céljára használatba adott, szinte romos épületből, a Pirk család önzetlen, 15 éven át tartó, heroikus szervezőmunkájának köszönhetően, támogatásokból és családi erőfeszítésekből, új kulturális intézmény született, Szentendre belvárosában, a MűvészetMalom tőszomszédságában.
A múzeum korábban elkészült főépületében 2020-ban, a Magyar Festészet Napján megnyílt a Pirk János életmű-kiállítás.
2022. decemberében befejeződött a Fenntartó épületegyüttes belső felújítása, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával.
Az immár egységes, teljesen felújított múzeum, műemléki környezetbe illő megjelenésével, hangulatos belső kertjével és kovácsoltvas kapujával (Pirk Ambrus táj- és kertépítő művész utolsó alkotása), méltó helyszínt biztosít, Pirk János életműve állandó kiállításon történő bemutatására, mely kulturális örökségünk részét képezi.
2023. június 23-án, került sor a teljes épületegyüttes ünnepélyes átadására, és a megemlékezésre Pirk János születése 120. évfordulójáról.
Ugyanakkor a művész fia, Pirk László Munkácsy-díjas festőművész ÉG – FÖLD ÁTHATÁSA című időszaki kiállítása nyílt, 70. születésnapja alkalmával, az újonnan elkészült épületszárnyban.
Az ünnepélyes épületátadást és a megnyitókat óriási érdeklődés övezte.